• |
infolinka +420-777-656-513, +420-220-518-176
 

Keratokonus (vyklenutí rohovky)

Keratokonus je onemocnění rohovky, které se projevuje většinou mezi desátým a dvacátým rokem věku.

U keratokonu dochází k pomalému, ale progresivnímu ztenčování a vyklenování rohovky pod centrem. Toto asymetrické vyklenutí rohovky vede k postupnému zhoršovaní vidění.  Bez příslušné léčby dochází k prasknutí keratokonu na jeho vrcholu, což vede k vzniku jizev, které způsobují zhoršení vidění, v extrémním případě až praktickou slepotu.

Podle stupně vývoje a závažnosti změn rohovky se toto onemocnění rozděluje do pěti kategorií - frustní forma keratokonu (FFKK) a keratokonus I.- IV. stupně.

Léčba keratokonu

Léčba keratokonu se ještě před několika lety omezovala na korekci měkkými a tvrdými kontaktními čočkami a dalším krokem již byla transplantace rohovky. Nové formy vyšetření umožňují ranou diagnostiku a pravidelné sledování vývoje onemocnění dovoluje včasné zahájení odpovídající léčby.

Léčba Cross linking CXL se řídí podle stadia a progresivity onemocnění, věku a potřeb pacienta. Obecně jsou cílem léčby zastavení progrese onemocnění a rehabilitace vidění.

Na naší klinice provádíme šetrnější metodu spojenou s menšími bolestmi a menším nebezpečím následného zánětu. Jedná se o accelerated CXL s metodou Epi–on, při které se neodstraňuje horní vrstva rohovky.

 V Očním centru Dr. Rau provádíme stabilizaci keratokonu metodou Cross-linking CXL.

U abnormálních rohovek s podezřením na keratokonus se nemusí pacient vzdát laserové operace, a tím odstranění optických pomůcek, protože provádíme ozáření Cross-linking k stabilizaci rohovky současně s laserovým odstraněním refrakční vady.

U některých lehčích forem keratokonu je možné provést stabilizaci rohovky ozářením UV světlem /Cross-linking/ a po dosažené stabilizaci po 6 měsících následně excimerové odstranění refrakční vady. U abnormálních rohovek provádíme ozáření Cross-linking k stabilizaci rohovky současně s laserovým odstraněním refrakční vady.

U těžších forem keratokonu by laserová operace byla spojena s velkým rizikem.

Proto implantujeme fakickou čočku, permanentní čočku ICL.

Kontaktujte nás

Infolinka

+420 777 656 513

+420 220 518 176

E-mail

info@dr-rau.cz

Adresa

Vítězné náměstí 829/10
160 00 Praha 6

Ordinační doba:
Pondělí  10 – 13 hodin
Středa   10 – 13 hodin
Čtvrtek  10 – 13 hodin
Pátek      9 – 12 hodin

Aktuality

Nová metoda léčby zeleného zákalu nyní i v ČR

Exkluzivně v Očním centru Dr.Rau.

14. 2. 2014 Více
  • LASEK Viscodissection

    Ve snaze techniku Lasek ještě dále zdokonalit jsem vyvinula vlasní metodu LASEK Viscodissection,V-LASEK. Tato metoda je ještě šetrnějši než metoda LASEK, je spojena s menším rizikem pooperačních… Více

  • Zelený zákal

    Nová metoda léčby zeleného zákalu nyní i v České republice exluzivně v Očním centru Dr.Rau. Více

  • Makulární degenerace

    Postihuje centrální část oční sítnice, kterou nazýváme žlutá skvrna neboli macula lutea, zkráceně makula. Více