Všeobecný názor je, že tupozrakost se dá léčit do 12 let, poté je vývoj vidění dokončen. Literatura a klinické studie ukazují, že jistá plasticita, možnost zlepšení funkce vidění trvá i v dospělém věku MUDr. Rau přednášela na 34.celoasijském kongresu v Bangkoku APPO o chirurgické léčbě tupozrakosti v dospělém věku.

Jedná se o výměnu čočky u tupozrakých očí s vysokou dalekozrakostí a vysokým zakřivením rohovky. Tato vada nejde většinou korigovat brýlemi, protože v důsledku rozdílné korekce síly skel centrální nervová soustava se neni schopna spojit tyto různé obrázky dohromady a ve většina případech se nedá léčit ani kontaktními čočkami.

Laserový výkon ve většině pripadů není možný, implementace permanentních čoček je kontraidikována pro nedostatečnou hloubku přední komory. Výměna čočky s implantací individualizované na míru vyrobené čočky Oculentis M plus toric X. Refrakční operace vedla v 80% případů k dosažení korigovaného předoperačního vidění u 20% pacientů dokonce k zlepšeni vidění.

Operace vede k tomu, že pacient okem, kterým zatím neviděl a nemohl ho používat vidí.